Úplná likvidácia stávajúcej technológie bola z hľadiska výšky investícii a teda aj ekonomickej návratnosti neprijateľná. Bol preto zvolený kompromis, ktorý spočíval vo vytvorení vnútorného teplovodného okruhu neregulovanej vody, do ktorého bol vyvedený tepelný výkon kogeneračnej jednotky TEDOM Plus 22 AP o elektrickom výkone 22 kW a tepelnom výkone 45,5 kW. Kogeneračná jednotka je dimenzovaná na pokrytie vlastnej spotreby elektriny hotela a výrobu tepla v základnom zaťažení. Z tohto dôvodu nie je schopná pokryť celkový tepelný výkon v mesiacoch, keď je potrebné kúriť.
Využívanie parného kotla v týchto mesiacoch nie je možné z hľadiska celkovej efektivity. Preto bol do vnútorného teplovodného okruhu zaradený paralelne s jednotkou teplovodný kotol Viessmann Paromat Simplex o tepelnom výkone 225 kW, ktorý slúži ako špičkový kotol na doplnenie potrebného tepelného výkonu v bežnej prevádzke. Pre prípad prebytku tepla v letných mesiacoch bol do okruhu kogeneračnej jednotky zaradený núdzový chladič tepla.
Bol rozšírený a doplnený pôvodný systém merania a regulácie. Elektrický výkon bol vyvedený v súlade s požiadavkami rozvodných závodov do rozvodne. Na základe výsledkov technicko – ekonomických analýz a zrealizovaného technického riešenia bola zmenená odberateľská sadzba B5 na optimálnu sadzbu C3+C4. V súvislosti s tým bolo vymenené fakturačné meranie odberu zo siete. Meranie bolo doplnené o fakturačné meranie dodávky elektriny do rozvodnej siete.
Po projekčnej príprave a získaní stavebného povolenia prebehla samotná rekonštrukcia za 2 mesiace. Prevádzka hotela počas tohto obdobia nebola nijak obmedzená okrem 3 hodinového vypnutia elektriny pri napojení kogeneračnej jednotky do rozvodne a výmene meracej súpravy. Čas odstávky bol dopredu odkonzultovaný s riaditeľom hotela.
Manažér energetickej efektívnosti zabezpečil financovanie diela, jeho výstavbu a prevádzku. Bude dielo vlastniť a prevádzkovať dohodnutú dobu a po jej uplynutí odovzdá dielo dohodnutým spôsobom prevádzkovateľovi hotela. Počas tejto doby bude hotelu dodávať elektrickú energiu a teplo. Zvolený model umožní rekonštrukciu energetiky s tým, že prevádzkovateľ hotela Európa nebude mať vyššie náklady na energiu než doteraz a tiež bude ušetrený od formálnych povinností súvisiacich s predajom elektrickej energie do siete ZSE š.p.
Podstatou manažmentu energetickej efektívnosti v hoteli Európa je zabezpečiť nevyhnutnú modernizáciu energetiky pri súčasnej garancii nezvyšovania nákladov na energie. Inými slovami, hotel nemusel do nevyhnutnej rekonštrukcie nič investovať a naviac získal garanciu nezvýšenia nákladov na energie. Keďže v modernizovanej kotolni sa uplatnila aj kombinovaná výroba elektriny a tepla prostredníctvom kogeneračnej jednotky TEDOM Plus 22 AP, vytvorili sa predpoklady pre výrazné zefektívnenie celej prevádzky energetiky. Podľa dohody prevádzkovateľa hotela a manažéra energetickej efektívnosti sa každoročne vyhodnocujú prevádzkové náklady na energie. Ak sa ukáže, že reálne náklady na prevádzku sú nižšie ako garantované hodnoty premietnuté v nákladoch, ktoré hotel za energie platí, rozdiel si obe strany delia podľa dohodnutého kľúča.