Prax ukázala, že nemocničné zariadenia sú ideálnym miestom z pohľadu aplikácie kombinovanej výroby elektriny a tepla. Charakter odberu elektriny a tepla v nemocniciach vytvára optimálne podmienky pre dosiahnutie maximálneho efektu z využívania kogeneračných jednotiek. Mnohé slovenské nemocnice už začali vo svojom energetickom hospodárstve kogeneračné jednotky úspešne využívať. Najväčšie uplatnenie, z hľadiska inštalovaného výkonu, našli doteraz kogeneračné jednotky v Nemocnici s poliklinikou v Žiline.
Žilinskej nemocnici sa však vyrovnala Fakultná nemocnica L. Pasteura v Košiciach. Aj tu spoločnosť Landis & Staefa ESCO s.r.o. inštalovala dve kogeneračné jednotky TEDOM.
Ročná spotreba elektriny vo Fakultnej nemocnici je asi 3.350 MWh pričom potreba výkonu kolíše v lete od 200 do 500 kW a v zime od 400 do 900 kW. Na základe týchto východiskových údajov boli do energetického hospodárstva v rámci I. etapy racionalizácie zaradené dve kogeneračné jednotky TEDOM CAT 190 SP, každá s inštalovaným elektrickým výkonom 190 kWel. Tepelný výkon kogeneračných jednotiek (2 x 300 kWt) bude využívaný na ohrev teplej úžitkovej vody, vykurovanie a predohrev vody pre parné kotly.
Projekt racionalizácie pokračuje II. etapou, ktorá bude ukončená na jeseň roku 2002. Po jej ukončení sa dosiahne projektovaný stav a stabilizovaný režim prevádzky kogenračných jednotiek. V lete bude v nepretržitej prevádzke jedna jednotka a druhá bude nabiehať podľa potreby na čas 6-10 hodín denne.
Po začatí vykurovania v pracovných dňoch budú už obe jednotky pracovať nepretržite. Z toho vychádza aj predpoklad ročného využitia. Projektovaná ročná výroba elektriny zdroja je 2.596 MWh, čo zodpovedá využitiu inštalovaného výkonu 6.830 hodín ročne. S dodávkou elektriny do siete VSE sa nepočíta. Odber nemocnice klesne na asi 750 MWh ročne, odoberaný výkon zo siete klesne v lete na max. 200 kW, v zime bude max. 550 kW.
Racionalizácia sa dotýka predovšetkým modernizácie tepelnej časti energetického hospodárstva nemocnice. V rámci nej došlo k obmedzeniu rozvodov pary a nahradilo sa parné vykurovanie teplovodným. Centrálnym riadením a meraním dodávky tepla do jednotlivých objektov a obnovou kotolne sa dosiahne významný pokles energetickej náročnosti prevádzky nemocnice a znížia sa prevádzkové náklady na energie. Teplo vyrobené kogeneračnými jednotkami sa využije v prevádzke nemocnice. To prinesie zníženie výroby tepla vo vlastnej kotolni a zníženie odberu tepla z teplárenskej sústavy Košíc.
Racionalizácia energetického hospodárstva vo Fakultnej nemocnici sa radí do série projektov využívajúcich na zníženie nákladov na energie kombinovanú výrobu elektriny a tepla.