V roku 2003 prijala spoločnosť koncepciu rozvoja energetického hospodárstva. V oblasti tepelnej energetiky prijatá koncepcia uvažovala s postupným prechodom výroby a dodávky tepla z centrálneho zdroja – vlastnej kotolne s palivom zemný plyn – na decentralizovanú výrobu tepla s využitím technológie plynových infražiaričov a plynových zavetrávacích klimatizačných jednotiek vo všetkých výrobných objektoch. Táto koncepcia sa začala v roku 2004 realizovať v jednom výrobnom objekte s investičným nákladom 564 297 €.
Mimoriadny cenový nárast nákupnej ceny zemného plynu pre podnikateľské subjekty v roku 2005 rozhodol o tom, že sa riadiaci manažment PPS Group, a.s. začal v druhej polovici roka 2005 vážne zaoberať možnosťou výroby tepla z alternatívnych zdrojov paliva. Odborní pracovníci energetiky zrealizovali sériu analýz opatrení smerujúcich k zníženiu nákladov na energie. Záver bol jednoznačný. Najväčšiu mieru úspor prináša zmena palivovej základne. Nahradenie drahého zemného plynu biomasou bolo stanovené ako zásadné opatrenie ďalšieho smerovania energetiky podniku.
Začiatok nasledujúceho roka spoločnosť venovala hľadaniu najvhodnejšieho technického riešenia a výberu dodávateľa celého diela. Víťazným riešením sa stalo doplnenie existujúceho tepelného zdroja o nový kotol na spaľovanie energetickej biomasy VESKO-B. Zmluva s dodávateľom diela, spoločnosťou Intech Slovakia, s.r.o., bola podpísaná 27. júna 2006 s termínom uvedenia do prevádzky december 2006.
Technické riešenie
Kotolňa spoločnosti bola pôvodne vybudovaná ako uhoľná. Začiatkom deväťdesiatych rokov bola plne plynofikovaná. Výrobu tepla pre vykurovanie, technológiu a ohrev TÚV zabezpečovali dva chorvátske plynové horúcovodné kotly TPK Orometal vybavené horákmi SAACKE SG 250 – LK 19 s celkovým inštalovaným výkonom 20 MW. Systém rozvodov je prevádzkovaný s tepelným spádom 120/90°C pri maximálnom pretlaku 0,95 Mpa. Otvárací pretlak poistných ventilov je 1 Mpa.
Nový kotol na spaľovanie biomasy VESKO-B s výkonom 8 MW bol zaradený do existujúceho systému. Pre jeho umiestnenie boli využité priestory niekdajšej uhoľnej kotolne. Aj preto si inštalácia kotla nevyžiadala úpravy existujúceho strojného zariadenia kotolne. Kotol je osadený na vyvýšenom základe na úrovni 1,175 m.
Na odvode spalín je trojzložkový oceľový komín, do ktorého je zaústený dymovod vedený od multicyklónu. Komín je uchytený na stenovú konštrukciu objektu kotolne. Účinná výška komína je 25 m. Spaliny z kotla sú odvádzané spalinovým ventilátorom osadeným na úrovni +5,1 m. Ventilátor primárneho vzduchu je na úrovni + 5,1 m, ventilátor sekundárneho vzduchu je na vlastnej plošine kotla na úrovni +8,32 m.
Výstavba
Výstavba diela sa začala v letných mesiacoch prípravou realizačnej projektovej dokumentácie. Súčasne sa rozbehli prípravné stavebné práce. Bolo potrebné stavebne prispôsobiť niekdajšiu uhoľnú kotolňu pre novú technológiu.
Slávnostné zakúrenie kotla VESKO-B 8 MW prebehlo 22.decembra 2006, po piatich mesiacoch od začiatku prvých stavebných prác v PPS Detva. Plnú skúšobnú prevádzku kotla VESKO-B – 8 MW na projektované výkonové a kvalitatívne parametre sme začali 2. januára 2007.
Palivo
Kotol VESKO-B je základným energetickým zdrojom podniku. Z celkovej ročnej potreby tepla na úrovni takmer 100 000 GJ bude biomasou nahradených až 80 %. To vyžaduje viac ako 10 000 t drevnej biomasy. Ako palivo bude využívať miestne zdroje biomasy. Je určený na spaľovanie drevnej biomasy rôznej veľkosti s vysokou vlhkosťou. Využíva sa drevná štiepka, piliny, hobliny, kôra, odrezky a pod. Prekážkou nie je ani znečistenie paliva nespáliteľnými prímesami, ktoré sa pri manipulácii s palivom často vyskytujú. Práve táto vlastnosť kotla mu umožňuje maximálne využiť miestne zdroje.
Pri projekte využitia biomasy v PPS Group, a.s. bol aplikovaný aj nový, na Slovensku ojedinelý, spôsob garancie paliva. Spoločnosť pred rozhodnutím investovať do nového zariadenia na využitie biomasy zvažovala všetky riziká. Jedným z najväčších sa javila schopnosť, možnosti a ochota dodávateľov paliva dlhodobo garantovať požadované objemy a cenu drevnej biomasy. To je však pri investíciách takéhoto charakteru a rozsahu kľúčová podmienka úspechu.
Dodávky kotlov VESKO-B sú však na Slovensku spojené aj so schopnosťou ich dodávateľa, spoločnosti Intech Slovakia, s.r.o., garantovať množstvo a cenu biomasy pre projekty s aplikáciou týchto kotlov. Na základe toho sa spoločnosť Intech Slovakia, s.r.o. stala na najbližšie roky dodávateľom drevnej biomasy pre zabezpečenie prevádzky kotla VESKO-B v PPS Group, a.s.
Investor však nezískal len garanciu dostatku paliva, ale aj oveľa významnejšie benefity. V prvom rade cena nie je stanovená na jednotku hmotnosti alebo objemu. Stanovuje sa za energiu obsiahnutú v palive v kWh. Energia je meraná certifikovaným meradlom za kotlom a stanovená prepočtom cez účinnosť kotla. Tým prevádzkovateľ získava hneď dvakrát. V prvom rade platí len za skutočnú energiu a odpadá komplikované sledovanie hmotnosti, stanovovanie vlhkosti a výhrevnosti jednotlivých dodávok, ktoré je vždy nepresné. A keďže stanovený vzorec pre výpočet zahŕňa aj účinnosť spaľovania, dodávateľ paliva preberá na seba zodpovednosť za účinnosť kotla, ktorý sám dodal a garantuje, že kotol dosahuje parametre deklarované pri dodávke zariadenia.