Biomasový kotol pre bane Handlová
Handlová ležiaca na hornej Nitre je zrejme najznámejším slovenským baníckym mestom. Uhlie sa ťaží nielen v Handlovej ale aj v širšom okolí. Je preto prirodzené, že zabezpečenie tepla v meste bolo dlho zviazané práve s uhlím.
Teplo bolo vyrábané spaľovaním hnedého uhlia a zemného plynu, ktorý bol používaný ako stabilizačné palivo pri minimálnych výkonoch dvoch kotlov K5 a K6. V roku 2004 sa Handlová rozhodla prebudovať systém zásobovania teplom v meste. Odpojilo sa od centrálneho zdroja tepla a postupnou plynofikáciou vybudovalo viacero lokálnych kotolní. Centrálny zdroj tepla sa po takomto poklese odberu ocitol v zložitej situácii. Bol nehospodárny a bolo potrebné pristúpiť k jeho rekonštrukcii.
Handlovská energetika sa rozhodla vybudovať kombinovaný zdroj tepla na báze biomasy a zemného plynu. Hlavným cieľom bolo zvýšenie efektívnosti zdroja a stabilizovanie ceny tepla. Kľúčovým opatrením sa stalo využitie obnoviteľných energetických zdrojov. Využitie drevného odpadu prinesie zníženie nákladov na výrobu tepla a súčasne zníženie emisií CO2.
Rekonštrukcia sa začala v júni roku 2005. V prvej etape bola vybudovaná plynová kotolňa. Je umiestnená v stavebne upravenom existujúcom priestore kotolne. Na betónové základy boli osadené stacionárne liatinové kotly s tlakovými horákmi. Použité sú kotle RAPIDO (3ks typ F320/13 NT o výkone 560 kW s horákom Weishaupt WM-G10/3-A, ZM-LN a 1 ks kotla RAPIDO typ F320/9NT s výkonom 300 kW s horákom Weishaupt WG30N/1-C, ZM-LN). V plynovej kotolni je umiestnený zberač a rozdeľovač do ktorého sú zaústené plynové kotle a tiež vyvedenie tepla z kotla spaľujúceho drevný odpad.
Druhá kľúčová etapa celej rekonštrukcie spočíva v inštalácii kotla na drevný odpad. Investor si pred rekonštrukciou urobil dôsledný prieskum trhu v oblasti spaľovacích zariadení na využitie biomasy. V snahe získať čo najlacnejšie teplo spaľovaním lacného drevného odpadu, odmietol koncepciu kotlov využívajúcich len kvalitnú suchú a čistú drevnú štiepku. Uprednostnil unikátnu technológiu umožňujúcu využiť drevný odpad vysokej vlhkosti, veľkostnej rôznorodosti a znečistený nespáliteľnými prímesami. Vychádzal z predpokladu, že cena takéhoto odpadu bude najnižšia, pretože pri jeho obstarávaní nebude musieť konkurovať napríklad celulózkam.
V kotolni bol vybudovaný kotol VESKO-B s inštalovaným výkonom 3MW. Umiestnený je v bývalej strojovni teplárne. Priestory sú stavebne upravované. Stavajú sa základové pätky, na ktoré bude kotol osadený. Palivo bude skladované vedľa budovy teplárne na otvorenej skládke. Nakladačom bude zavážané do denného zásobníka, odkiaľ bude automaticky dopravované do kotla. Zapojenie kotla do tepelného systému je riešené pomocou kotlovej ochrany – trojcestného ventilu na spoločný rozdeľovač a zberač umiestnený v priestore plynovej kotolne. Odvod spalín je zabezpečený pomocou spalinového ventilátora cez dymovod do nového montovaného komína DN900.
Celý projekt bol dokončený a uvedený do prevádzky v novembri 2005. V Handlovej sa tak vybudoval moderný a efektívny zdroj tepla využívajúci lacné palivo. Predovšetkým v čase dynamického rastu ceny zemného plynu to bude mať zásadný dopad na výrobnú cenu tepla. Tá bude výrazne nižšia, ako je súčasná cena tepla v odpojenom a splynofikovanom mestskom systéme CZT. Ďalším pozitívom, ktoré sa premietne aj do hospodárenia investora je výrazná úspora emisií CO2.