Kogenerácia pre Hornonitrianske bane
Začiatkom roka 2006 sa všetky dovtedajšie úvahy o využití banského plynu začali zhmotňovať v spoločnom projekte Hornonitrianskych baní a spoločnosti Intech Slovakia, s.r.o. Koncom februára bola spustená skúšobná overovacia prevádzka využitia banského plynu na kombinovanú výrobu elektriny a tepla. Kogeneračná jednotka TEDOM Premi S22 AP začala ako zdroj primárnej energie využívať banský plyn v areáli NVVŠ (nová vetracia výdušná šachta) v blízkosti vyústenia výtlačného potrubia degazačného systému.
Počas skúšobnej prevádzky bol dosiahnutý maximálny elektrický výkon 20 kW pri teplote vody vo výmenníkoch v rozsahu od 75-83 °C. Spotreba plynu, v ktorom obsah metánu kolísal v rozmedzí 38-42 %, bola na úrovni 12-15 m3/h.
Na základe úspešných skúšok technológie a zhodnotenia potenciálu banského plynu na 8. ťažobnom poli ťažobného úseku Handlová – Východná šachta sa Hornonitrianske bane rozhodli realizovať komplexný projekt využitia banského plynu. Spoločnosť vyhlásila súťaž na dodávateľa kogeneračnej jednotky s požiadavkou na využitie banského plynu v objeme cca 110-150 m3/h, pri obsahu CH4 v rozpätí 30-40 % a obsahu CO2 v rozpätí 10-15 %. Konečným vybratým technickým riešením je inštalácia 2 ks kogeneračných jednotiek TEDOM Cento T160 SP BIO.
Kogeneračné jednotky budú začlenené do súčasného systému zásobovania teplom. V centrálnej parnej kotolni sú v súčasnosti nainštalované štyri uholné kotle. Teplo z pary je transformované vo výmenníkoch na teplovodný systém, ktorý pomocou dvoch výstupných vetiev z kotolne zabezpečuje vykurovanie objektov areálu. Okrem vykurovania je zabezpečovaná príprava TÚV parným ohrevom v zimnom období, resp. elektrickým ohrevom v letnom období v štyroch zásobníkoch s objemom 2,5 m3.
Vzhľadom na to, že kontinuálne odvádzanie tepla produkovaného kogeneračnými jednotkami je základnou podmienkou plynulej a spoľahlivej prevádzky, bolo potrebné venovať značnú pozornosť projektovej príprave. Počas tejto prípravy sa museli zohľadniť požiadavky navrhovanej technológie a parametre jestvujúceho systému. Navrhované riešenie zabezpečuje prednostné celoročné využitie tepla na ohrev TÚV, pričom teplo je odovzdávané cez doskový výmenník a cirkulačne akumulované do jestvujúcich zásobníkov TÚV. Nevyužité teplo pre prípravu TÚV, resp. vykurovanie je odvádzané do ovzdušia cez núdzový chladič voda – vzduch. Je použitý jeden spoločný chladič, ktorý zabezpečí v prípade, že nie je žiadna požiadavka na odber tepla, zmarenie tepelného výkonu z oboch jednotiek.
Elektrický výkon z kogeneračných jednotiek je zaústený do jestvujúceho rozvádzača, pričom vzhľadom na súčasný odber sa všetka vyrobená el. energia spotrebuje v objektoch baní.
Ovládanie jednotiek (spustenie, vypnutie, zadávanie výkonu, monitorovanie stavu) je možné na mieste, ako aj diaľkovo. Riadiaci systém umožňuje prenos informácií o meraných veličinách a prevádzkových stavoch tak v reálnom čase, ako aj formou čítania histórie v blokoch.
V Handlovej sa začalo s realizáciou projektu využitia banského plynu, ktorý doteraz na Slovensku nemá obdobu. Po ukončení projektovej prípravy boli kogeneračné jednotky uvedené do prevádzky na jar 2007.