Kotle na slamu a drevo pre spoločnosť Bytes Detva
Stredné Slovensko je centrom využívania obnoviteľných zdrojov na Slovensku. Najmä v oblasti využívania biomasy sa postupne prepracovalo na lídra. Centrálnym dodávateľom tepla pre mesto Detva je spoločnosť BYTES, s.r.o. Ročne dodá do domácností, škôl, škôlok a ostatných organizácií v meste približne 24 000 MWH tepla.
Pred rekonštrukciou mala Detva veľmi rôznorodý a nekompaktný stav tepelného hospodárstva. Výroba tepla sa zabezpečovala zo štyroch centrálnych kotolní, kde palivom bol výhradne zemný plyn. Najväčšie kotolne K1 a K2 zabezpečovali približne rovnaký objem výroby tepla. V kotolni K1 sa vyrábalo cca 41 % a K2 cca 38 % celkovej výroby tepla v meste. Zvyšnú výrobu, približne v rovnakom objeme zabezpečovali menšie kotolne K4 a K6. Všetky kotolne mali svoje autonómne okruhy, vzdialené od seba cca 500 až 1 000 metrov.
Takýto nevyhovujúci a nekompaktný stav systému viedol spoločnosť BYTES k rozhodnutiu pripraviť a zrealizovať celkovú rekonštrukciu tepelného hospodárstva v meste Detva. Zámerom spoločnosti je zlúčiť autonómne okruhy do jedného vykurovacieho okruhu s tým, že do každého zásobovaného objektu bude umiestnená nová, moderná, tlakovo nezávislá KOST, ktorá umožní online riadenú dodávku tepla a TÚV pre odberateľov.
Srdcom nového vykurovacieho systému je nový centrálny tepelný zdroj na biomasu, podporovaný dodávkou odpadového tepla z bioplynovej stanice.
Centrálny zdroj
V novom CTZ sú inštalované dva kotle od českého výrobcu TTS Třebíč. Prvý kotol VESKO-B na spaľovanie biomasy – drevnej štiepky, o výkone 6 000 kW a druhý kotol, VESKO-S o výkone 3 000 kW je určený na spaľovanie slamy. Obidva kotly boli dodané, namontované a uvedené do prevádzky spoločnosťou Intech Slovakia s.r.o.
Spoločnosť BYTES pri výberovom konaní kládla vysoký dôraz na kvalitu a hlavne efektivitu následnej prevádzky. V náročných výberoch napokon uspeli práve kotly VESKO, pre svoju koncepciu, kvalitu, cenu a hlavne hospodárnosť prevádzky. Tieto zariadenia tvoria v súčasnej dobe špičku techniky na výrobu tepla z biomasy.
Vedľa poľnohospodárskej farmy, 200 m od centrálneho tepelného zdroja na biomasu, súbežne s týmto projektom vyrástla jedna z prvých bioplynových staníc na Slovensku. Bioplynová stanica na farme dojníc Detva je dielom spoločnosti Cmc, s.r.o., čo je sesterská spoločnosť BYTES-u. V bioplynovej stanici je inštalovaná kogeneračná jednotka o výkone 996 kWel a 1 000 kWt.
Základným materiálom je kukuričná siláž a hnojovica zo susednej farmy dojníc. Teplo, ako vedľajší produkt z kogeneračnej jednotky pri výrobe elektrickej energie, nakupuje a používa BYTES hlavne pre výrobu TÚV pre mesto Detva.
Zemný plyn zostane aj naďalej palivom pre minimálne jednu kotolňu, ktorá bude zaradená do nového systému vykurovania. Pri spotrebe cca 6 000 t drevnej biomasy a 2 500 t slamy sa podiel zemného plynu na celkovej výrobe tepla v Detve ustáli cca na 20 – 25 %.
Druhý závažný problém bol vysoký vek a tým aj neúmerné straty tepelných rozvodov. Niektoré rozvody v meste sú až z roku 1963 a spôsobujú značné tepelné straty.
Prínosy projektu
Výnimočnosťou projektu je spojenie komunálnej sféry s poľnohospodárstvom. Spolu s mestom Detva je vlastníkom firmy BYTES aj miestna poľnohospodárska firma, AGROSEV, spol. s r.o. Tá je jedným z hlavných dodávateľov biomasy pre CTZ. Tým je zabezpečená garancia dostatku paliva a pochopiteľne aj jeho cenová stabilita.
Prepojenie komunálneho výrobcu tepla s poľnohospodárskym podnikom je však zaujímavé najmä kooperáciou nového centrálneho zdroja na biomasu s bioplynovou stanicou. Celý systém výroby tepla v Detve je vďaka tomu vybudovaný až na štyroch základných pilieroch. Využíva sa drevná biomasa, slama, zemný plyn a bioplyn. Takto vybudovaný projekt je v našich podmienkach skutočným unikátom a ukážkou maximálne efektívneho využitia obnoviteľných zdrojov.
Spustenie detvianskeho CTZ bude mať priaznivý dopad na využitie regionálnych zdrojov a tým aj tvorbu tak potrebných pracovných miest. Ďalším pozitívnym aspektom je krajinotvorba. V oblasti Podpoľania je veľmi veľké množstvo nevyužitej pôdy. Nákupom slamy budú poľnohospodári motivovaní rozšíriť využitie pôdy a taktiež veľké množstvo drevnej štiepky je možné vyrobiť likvidáciou náletových drevín na poľnohospodárskych pozemkoch.
Jedným z hlavných dôvodov výstavby CTZ je snaha o zníženie ceny dodávaného tepla. Prepočty ukazujú, že zavedením biomasy, ako prioritného paliva pre výrobu tepla, sa podarí znížiť cenu tepla o viac ako 5 % oproti cene tepla za rok 2010. V tomto znížení nie je ale ešte započítaný avizovaný nárast cien zemného plynu. Nárastom ceny plynu sa efekt výstavby CTZ pre odberateľov tepla v Detve bude len zvyšovať.