Priebeh rekonštrukcie
Projekčne sa na príprave projektu rekonštrukcie kotolne podieľala prešovská firma Computer Control Technology s.r.o. pod vedením Ing. Emila Libu. Výber realizátora rekonštrukcie prebiehal na základe verejnej súťaže vyhlásenej v júli 2001. Z osemnástich uchádzačov, ktorí si prevzali požadované podklady, sa nakoniec samotnej súťaže zúčastnilo dvanásť. Víťazom a teda aj realizátorom celej rekonštrukcie sa stala firma Plynroz a.s. Sobrance.
Rekonštrukcia kotolne bola navrhovaná v jednej etape v čase od 26.10.2001 do 28.5.2002. Pre zabezpečenie provizórnej prevádzky boli demontážne a montážne práce vykonávané postupne a boli vykonané dočasné technologické prepojenia potrubí tak, aby bolo zabezpečené nepretržité zásobovanie teplom a TÚV. Boli zdemontované dva kotly (K1a K2) a zdemontovaná nefunkčná úpravňa vody. Expanzné tlakové nádoby boli zdemontované po napojení nového zabezpečovacieho zariadenia EDZ-DD4080. Obehové čerpadlá boli zdemontované a v prevádzke ostali dve čerpadla pre temperovanie hotela. Kotol K3 bol zdemontovaný po osadení a napojení a spustení nových kotlov.
Nová kotolňa je tvorená tepelným zdrojom na plynné palivo využívajúcim odpadové teplo z kombinovanej výroby tepla a elektriny v kogeneračných jednotkách. Tepelný zdroj je tvorený dvoma plynovými teplovodnými kotlami značky Viessman o inštalovaných tepelných výkonoch K1 = 895 kW a K2 = 720kW a dvoma kogeneračnými jednotkami TEDOM. Celkový inštalovaný tepelný výkon zdroja je 1,7 MW. Tepelný zdroj slúži na výrobu tepla pre vykurovanie a prípravu TUV. Maximálny tepelný spád vykurovacieho média je 90/70°C. Vykurovací systém je nízkotlaký, teplovodný s núteným obehom.
Príprava kotlovej vody je realizovaná v novej úpravni vody. Príprava TUV je riešená pomocou doskových výmenníkov a dvoch akumulačných zásobníkov teplej vody 2 x 6.300 l.
Dymovody jednotlivých kotlov a kogeneračných jednotiek sú zaústené do existujúcich komínov. Kotolňa je podľa STN 070703 zatriedená do II. kategórie (do 3,5 MW). Zatriedenie kotolne podľa vyhl. č. 74/96 — plynové zariadenie podľa miery ohrozenia do skupiny „A». Kotly budú vybavené pretlakovým horákom Weishaupt s horákovou regulačnou radou, ktorá je súčasťou dodávky horákov.
Ovládanie kotolne rieši automatizovaný systém riadenia technologického zariadenia kogeneračnej kotolne a energoprevádzky Vojenskej zotavovne Zemplínska Šírava. Navrhnuté riešenie zabezpečí bezpečnú, hospodárnu a komfortnú prevádzku výroby a spotreby energií z kotolne prostredníctvom riadiaceho systému Excel 500 od firmy Honeywell.
Stavebné práce prebiehali za plného chodu hotela a dalo veľa práce všetko dokonale zladiť. Nevyskytli sa však žiadne mimoriadne situácie (napriek tomu, že hotel fungoval počas zimnej vykurovacej sezóny s jediným kotlom) a kolaudácia mohla prebehnúť podľa plánu 28.5 2002.
Využitie kogeneračných jednotiek
Celá výroba elektrickej energie v kogeneračných jednotkách bude spotrebovaná vo vlastnej sieti zotavovne. Len malé množstvá energie v čase kolísavých odberov budú odoberané z distribučnej siete VSE. Vyrobené teplo sa využije na ohrev teplej úžitkovej vody, ohrev bazénu, ohrev vzduchotechník a v zimnom období na vykurovanie objektov. Kogeneračná jednotka TEDOM Cento 42 SPE bude súčasne slúžiť aj ako záložný zdroj elektrickej energie. Druhá kogeneračná jednotka bude pracovať len v paralelnom režime so sieťou.
Inštalácia kogeneračných jednotiek umožní efektívnejšie riadiť odber elektriny z verejnej siete. Po analýze prevádzky sa pripravuje zmena sadzby odberu z aktuálnej B5 na novú sadzbu. Podľa predbežných výpočtov bude cena spotrebovaného plynu krytá cenou ušetrenej elektriny a tepelná energia vychádza ako zisk prevádzkovateľa.