Kogenerácia v kotolni firmy BYTTHERM Bánovce nad Bebravou
Mesto Bánovce nad Bebravou sa nachádza v údolí rieky Bebravy na úpätí Strážovských vrchov v nadmorskej výške 216 metrov nad morom. Leží na hlavnej spojnici medzi stredným Slovenskom a Moravou. S pričlenenými časťami má celkom 20.922 obyvateľov.
V meste je vybudovaný systém centrálneho zásobovania teplom. Jeho prevádzkovateľom je spoločnosť BYTTHERM, spol. s r.o. Bánovce nad Bebravou. Práve táto spoločnosť sa rozhodla realizovať prvý projekt využitia kombinovanej výroby elektriny a tepla v meste.
Manažment firmy BYTTHERM, spol. s r.o. zvažoval inštalovanie kogenerácie veľmi zodpovedne. Za účelom nájdenia optimálneho miesta inštalácie boli uskutočnené úvodné prepočty vo všetkých kotolniach. Je potrebné zdôrazniť, že ešte pred začiatkom analýz boli v okruhoch všetkých kotolní uskutočnené optimalizačné opatrenia (vyregulovanie systému, atď.), čiže sa vychádzalo s reálnych údajov, ktoré by sa už v budúcnosti nemali na strane spotreby meniť. Z hľadiska najhospodárnejšieho využitia kombinovanej výroby elektriny a tepla sa ďalšie prepočty sústredili na kotolňu Stred.
Táto kotolňa je umiestnená v samostatnom objekte na sídlisku Stred. Ku kotolni patria aj pridružené priestory strojovne, miestnosti rozvádzačov elektroinštalácie a sociálne priestory. Regulačná stanica plynu tvorí samostatný objekt.
Kotolňa bola už v rokoch 1993-94 kompletne zrekonštruovaná a osadená riadiacim systémom Landis & Gyr s prenosom údajov na centrálny dispečing. Dodáva teplo a TÚV do cca 1.000 bytov a niekoľkých ďalších objektov.
Celá sústava ÚK a TÚV je hydraulicky vyregulovaná, objekty sú merané a radiátory osadené termostatickými ventilmi a pomerovými meračmi VIPA od r. 1994.
V roku 2002 bola spotreba plynu v kotolni cca 1 mil. m3. Priemerná ročná účinnosť výroby tepla dosahuje cca 88%. Ročná spotreba elektrickej energie je na úrovni cca 186 tis. Sk.
Vzhľadom na monitorovanie výroby tepla prostredníctvom centrálneho dispečingu sa pri návrhu veľkosti kogenerácie vychádzalo z konkrétnych údajov o hodinových spotrebách plynu a výrobe tepla na vykurovanie a TÚV v charakteristických týždňoch. Na základe prepočtov bol zvolený variant s inštalovaním 2 ks kogeneračných jednotiek TEDOM Premi S22 AP, ktoré budú pokrývať vlastnú spotrebu elektrickej energie kotolne. Prebytky elektriny v letnom období budú predávané do siete ZSE, a.s.. Jednotky budú pracovať paralelne s rozvodnou sieťou, neuvažuje s ich využívaním vo funkcii záložného zdroja. Vzhľadom na ich tepelný výkon a celkovú spotrebu tepla nie je problém teplo vyprodukované v kogenerácii v tepelnom systéme využiť.
Kogeneračné jednotky boli inštalované do existujúceho systému kotolne. V kotolni sú v súčasnosti osadené 3 ks teplovodných kotlov KDVE 250, každý s výkonom 2.650 kW. Kotly sú osadené plynovými horákmi s recykláciou spalín APH 45 PZ – R. Recykláciou spalín do sania horáka sa znižuje tvorba NOx. Spaliny sú z kotlov vyvedené do samostatných samonosných, 11m vysokých, oceľových komínov.
Okruh vykurovania je ekvitermicky regulovaný s trojcestnou zmiešavacou klapkou a dvojicou obehových čerpadiel. Neregulovaný okruh je zabezpečený pre čistiareň, škôlku a pre ohrev TÚV obehovými čerpadlami. Regulácia teploty spiatočky do kotlov je zabezpečená primiešavaním vody z kotlového okruhu cez primiešavacie čerpadlá. Ohrev TÚV je riešený prietočným spôsobom cez výmenníky VV-2UH a zásobník OVS s objemom 10.000 litrov. Reguláciu teploty TÚV zabezpečuje trojcestný regulačný ventil v rozdeľovacej funkcii.
Kogeneračné jednotky sú zapojené do existujúceho systému MaR a ich chod je možné kontrolovať z centrálneho dispečingu.
S prevádzkou kogeneračných jednotiek sa počíta v letnom období počas dňa s výnimkou nočného útlmu kotolne. V zimnom období je možné obidve jednotky prevádzkovať 24 hodín (samozrejme s výnimkou času potrebného na vykonávanie nevyhnutných servisných ošetrení).
Celkové náklady na realizáciu projektu inštalácie kogeneračných jednotiek v kotolni STRED v Bánovciach nad Bebravou dosiahli výšku cca 2,5 mil. Sk. Časť prostriedkov vo výške 2,1 mil. Sk získal BYTTHERM z podporného programu Ministerstva hospodárstva SR na podporu úspor energie a využívania obnoviteľných zdrojov za rok 2002. Návratnosť tejto investície je predpokladaná na úrovni 4 rokov.
Projekt bol realizovaný od októbra 2002 a kogeneračné jednotky boli spustené do prevádzky v júni 2003. Dodávateľom technológie bola spoločnosť INTECH Slovakia, s.r.o., ktorá na Slovensku zastupuje českého výrobcu kogeneračných jednotiek TEDOM. Okrem firmy BYTTHERM, ktorá sama realizovala montážne práce, sa na projekte podieľali aj spoločnosti Komeko (komíny) a Dopyt Trenčín (MaR, hydraulika).