Modernizácia v Dolnom Kubíne
Kotolňa na ulici Obrancov mieru je najmenšou zo štyroch kotolní, ktoré prevádzkuje spoločnosť TEHOS s.r.o. v meste Dolný Kubín. Kotolňa s pôvodne inštalovanými dvoma teplovodnými plynovými kotlami s celkovým tepelným výkonom 3,4 MW zásobuje teplom a teplou úžitkovou vodou v okruhu svojej pôsobnosti 105 bytov s celkovou vykurovanou plochou 6.330 m2, ďalej objekty materskej školy, niekoľko obchodov, kancelárií, ubytovňu SES a dva internáty Obchodnej akadémie.
Skutočné spotreby tepla v uvedených objektoch sa za uplynulé roky pohybovali okolo 12.500 GJ, avšak prepočty teoretických potrieb ukazovali, že reálne hodnoty potreby tepla by sa mali pohybovať na úrovni menej ako 11.500 GJ.
Príčinou vyššej spotreby bol predovšetkým zlý stav vonkajších rozvodov, ale aj nižšia efektívnosť prevádzky kotolne v letných mesiacoch (vzhľadom na veľký jednotkový výkon kotlov), kedy boli kotly prevádzkované len na výrobu teplej úžitkovej vody.
Z tohto dôvodu sa vedenie spoločnosti TEHOS, s.r.o. rozhodlo realizovať v roku 2002 rozsiahlejšiu investíciu so zámerom odstránenia tepelných strát vo vonkajších rozvodoch tepla a teplej úžitkovej vody. Ďalším cieľom bola racionalizácia výroby tepla práve v tejto kotolni.
Zámer predpokladal výmenu vonkajších rozvodov za predizolované potrubia v okruhu uvedenej kotolne, nahradenie štvorrúrkového rozvodu dvojrúrkovým a inštalácia domových odovzdávacích staníc v miestach spotreby TÚV resp. regulačných uzloch. Celková dĺžka rekonštruovanej teplovodnej siete bola 345 m.
Doplnením kotolne o výkonovo menší tepelný zdroj – teplovodný plynový kotol Viessmann Vitoplex 100 o výkone 285 kW s horákom Weishaupt WG 30 sa zvýšila efektívnosť výroby tepla a teplej úžitkovej vody predovšetkým v prechodných teplejších obdobiach (jar, jeseň). Posledným zámerom pre zníženie nákladov do výroby tepla bola inštalácia kogeneračnej jednotky.
Pôvodný výkon kotolne 3.400 kW ( 2 x 1.700 kW) sa po realizácii projektu znížil na 2.030 kW, pričom jeden kotol o výkone 1.700 kW ostal v kotolni ako studená rezerva.
Manažment energetickej efektívnosti
Vzhľadom na predovšetkým finančnú náročnosť celej investície v uvedenom rozsahu sa vedenie spoločnosti TEHOS Dolný Kubín rozhodlo prijať ponuku spoločnosti Intech Slovakia, s.r.o. Bratislava na realizáciu časti projektu zahrňujúcu inštaláciu a využitie kogenerácie formou Manažmentu energetickej efektívnosti (MEE).
MEE je založený na princípe dosahovania úspor bez priameho investovania zo strany majiteľa alebo prevádzkovateľa energetického zdroja. Nevyhnutnú investíciu za neho urobí firma poskytujúca službu MEE – manažér energetickej efektívnosti.
Projekt inštalácie kogeneračnej jednotky v kotolni na ulici Obrancov mieru v Dolnom Kubíne vychádzal práve z tohto princípu.
Spoločnosť Intech Slovakia, s.r.o Bratislava prišla na trh s uvedeným produktom v roku 2001. Medzi inými bol projekt MEE ponúknutý aj spoločnosti TEHOS Dolný Kubín. Keďže práve v tom období pripravovali rekonštrukciu vonkajších rozvodov v teritóriu kotolne na ulici Obrancov mieru spolu s riešením efektivity výroby tepla v kotolni počas letného obdobia, predloženú ponuku realizácie kogenerácie prostredníctvom MEE zhodnotili a po zvážení všetkých argumentov pre a proti ju koncom minulého roku akceptovali.
Projektová dokumentácia na kompletný rozsah rekonštrukcie bola zhotovená začiatkom roka 2002. Následne boli podpísané zmluvy medzi spoločnosťami TEHOS s.r.o. Dolný Kubín a dcérskou spoločnosťou firmy IntechSlovakia — Bratislavská energetická, s.r.o., o realizácii celého projektu. Komplex zmlúv o realizácii Manažmentu energetickej efektívnosti tvoria hlavne Nájomná zmluva a Zmluva o energetických službách.
V nájomnej zmluve je riešená dohoda o prenájme miesta (plochy) v kotolni na nainštalovanie kogeneračnej jednotky TEDOM Premi 22 AP, v zmluve o energetických službách sú podrobne uvedené dohody o inštalácii a prevádzkovaní kogeneračnej jednotky, riešení dodávok energetických médií (elektriny a tepla) ako aj spôsobe vyhodnocovania ich odobratého množstva zmluvným odberateľom.
Kogeneračnú jednotku TEDOM Premi 22 AP dodala a inštalovala na svoje náklady spoločnosť IntechSlovakia, spol. s r.o. Bratislava. Prevádzku kogeneračnej jednotky vrátane zabezpečovania servisu a vyhodnocovania výroby a spotreby energie vykonáva jej dcérska spoločnosť Bratislavská energetická s.r.o Bratislava.
Celú stavbu vrátane montáže kogeneračnej jednotky realizovala v úlohe generálneho dodávateľa spoločnosť SROS, spol. s r.o. Dolný Kubín.
Zmluvy (nájomná a zmluva o energetických službách) boli dohodnuté na dobu 8 rokov. Bratislavská energetická bude hradiť spoločnosti TEHOS v plnom rozsahu náklady na nákup zemného plynu pre kogeneračnú jednotku. TEHOS bude odoberať všetko teplo z kogeneračnej jednotky, ktorého cena v prvom roku bola dohodnutá na 220 Sk/ GJ a v ďalších rokoch sa odvíjala od ceny zemného plynu podľa v zmluve dohodnutého kľúča. Cena elektrickej energie bola z kogeneračnej jednotky počas celej doby platnosti Zmluvy o energetických službách vždy o 5% nižšia v porovnaní s rovnakou sadzbou v cenníku energetického rozvodného podniku.
Technické riešenie
Technicky je kogeneračná jednotka v systéme výroby tepla radená paralelne s kotlami, pričom jej prevádzka je nepretržitá a vo vzťahu k ostatným kotlom prioritná. K nej sa potom podľa požiadaviek tepelného systému pripájajú kotly podľa vopred zvoleného poradia.
V systéme výroby elektrickej energie pracuje jednotka paralelne s verejnou energetickou sieťou. Jednotka je osadená asynchrónnym generátorom, čo znamená, že môže pracovať len v čase, kedy je napájanie kotolne zo siete v poriadku. V jednotke zabudované elektrické ochrany zaznamenávajú rozdiely medzi parametrami siete a kogeneračnej jednotky a v okamihu prekročenia hranice akéhokoľvek nastaveného parametra odopína jednotku od siete a odstavuje ju z prevádzky. Touto funkciou elektrických ochrán sú splnené požiadavky rozvodného energetického podniku a zabezpečuje ochranu kogeneračnej jednotky pred náhodným nepriaznivým vplyvom energetickej siete a naopak. Zvolený typ kogeneračnej jednotky, ktorý je namontovaný v kotolni, však nemôže plniť funkciu náhradného zdroja.
Počas 1.750 prevádzkových hodín v skúšobnej prevádzke vyrobila viac ako 35.000 kWh elektrickej energie a takmer 270 GJ tepelnej energie. Z množstva vyrobenej elektrickej energie bolo v kotolni spotrebované viac ako 9.000 kWh. Nákup tohto množstva elektriny podľa zmluvne dohodnutej ceny znamená pre TEHOS za dva mesiace úsporu takmer 2.000 Sk. Úspora je aj v doteraz odobratom teple. Množstvo 270 GJ získal prevádzkovateľ kotolne vo výhodnej cene 220 Sk/GJ.
Z množstva vyrobenej elektrickej energie sa v kotolni spotrebovalo 9.000 kWh. Navyše, v čase pravidelnej technickej odstávky jednotky na výmenu oleja, prehliadku a nastavenie jednotky bolo potrebné nakúpiť zo siete takmer 2.800 kWh. Znamená to, že do siete bolo dodaných cez 28.800 kWh. Z predaja elektrickej energie a tepla spoločnosti TEHOS, predaja elektrickej energie do verejnej energetickej siete po odpočítaní nákladov za zemný plyn, nakúpenú elektrickú energiu, platieb za servis, prenájom a prevádzku získa Bratislavská energetická prostriedky na splatenie celej investície.
Celý projekt bol každoročne vyhodnocovaný. V prípade, že prevádzka kogeneračnej jednotky dosiahne nadúsporu, v porovnaní s projektovaným stavom, prinesie to spoločnosti TEHOS ďalšie zníženie nákladov, pretože dosiahnutá nadúspora sa delí dohodnutým kľúčom medzi firmy TEHOS a Bratislavská energetická.
TEHOS spol. s r.o. Dolný Kubín nemusel do kogenerácie investovať ani korunu. Tým, že využil ponuku na realizáciu projektu formou MEE od spoločnosti Intech Slovakia spol. s r.o., môže profitovať z výhodnejších cien elektriny a tepla. Ďalší prínos môže už po prvých rokoch očakávať aj z nadúspor.