Záverečná konferencia projektu SINBIO ukončila niekoľkoročné úsilie s cieľom rozvoja bioenergetiky na Slovensku
Dňa 27.04.2017 sa v Hriňovej konala záverečná konferencia projektu SINBIO, na ktorej boli prezentované dosiahnuté výsledky.
Takmer 4-ročné úsilie pri príprave a implementácií projektu celého prinieslo projektovému tímu mnoho neoceniteľných skúseností (od prípravy 9 verejných obstarávaní, cez spoluprácu so zahraničnými – nórskymi partnermi po realizáciu samotných stavebných prác).
Mesto Trebišov je už viac ako rok vykurované slamou a štiepkou prostredníctvom moderného energetického zdroja spoločnosti Trebišovská energetická, s.r.o. umiestneného v južnej, okrajovej časti mesta mimo obytných zón. V rámci areálu bola uskutočnená aj pilotná výsadba rýchlorastúcich drevín, ktorá bola zahájená slávnostným otvorením novej trebišovskej kotolne v máji 2016.
Na prepravu a spracovanie biomasy potrebnej na výrobu tepla (nielen v Trebišove) sa začala využívať nová flotila dopravnej techniky divízie Biopalivá. S cieľom znížiť náklady na logistiku bolo vybudované aj servisné stredisko divízie v Hriňovej, ktoré od leta 2016 umožňuje realizovať servis a menšie opravy dopravnej techniky vo vlastnej réžii. K ďalšiemu zvýšeniu úspor logistických nákladov by mal dopomôcť aj nový informačný systém, ktorý umožní efektívne spracovanie informácií z logistických operácií s biomasou v reálnom čase. Interné vzdelávanie zamestnancov, ako aj externé semináre v oblasti teplárenstva a podnikania v energetike sa realizujú v zrekonštruovanej budove administratívneho centra.
Celkovo, v dôsledku systémovej zmeny palivovej základne z fosílnych palív na lokálnu biomasu už došlo v projekte k vytvoreniu viac ako 20 pracovných miest (vrátane niekoľkých miest obsadených pracovníkmi z miestnej marginalizovanej komunity v Trebišove).
Zhrnuté a podčiarknuté, projekt SINBIO, implementovaný v rámci 4 okresov Stredného a Východného Slovenska, svojou realizáciou prispel k dlhodobému zníženiu znečistenia prostredia skleníkovými plynmi (o viac ako 7 tis. t CO2/ročne), k zvýšeniu energetickej sebestačnosti, ale aj k podpore lokálnej ekonomiky každoročne sumou takmer 2 mil. EUR. Ambíciou projektu, ktorú sa postupne darí napĺňať je stať sa príkladom najlepšej praxe systémového riešenia v sektore bioenergetiky na Slovensku.