Teplo z biomasy
Teplo z biomasy je možné získať niekoľkými spôsobmi. Odlišujú sa využívanou technológiou, charakterom biomasy, dostupnosťou a výslednou cenou energie.
Priame spaľovanie biomasy bez potreby náročnej predprípravy paliva
Základný spôsob výroby energie. Ako palivo je využívaná biomasa s minimálnymi nárokmi na spracovanie. Aj v tejto oblasti však používané technológie prinášajú výraznú diferenciáciu.
Časť kotlov na spaľovanie biomasy je zameraná na spaľovanie štiepkov s predpísanou veľkosťou frakcie a pilín. Technológia dopravy paliva do ohniska nedovoľuje využiť odrezky, zmotané kusy kôry, je citlivá na čistotu paliva (kamenie, drôty a pod. spôsobujú poruchové stavy). Často sú kladené zvýšené nároky na mieru vlhkosti paliva. Takéto technológie sú vhodné tam, kde je dostatok požadovaného paliva – piliny a štiepky. Tieto palivá sú však využiteľné aj na priemyselné spracovanie v drevospracujúcich podnikoch a celulózach, preto je jeho cena na trhu vyššia.
Najlacnejšie teplo je ale možné získať spaľovaním biomasy vo forme, v ktorej ju nie je možné inak priemyselne využiť a nie je náročná na predspracovanie – sušenie, štiepkovanie na malé frakcie. Medzi takéto technológie patria kotly VESKO-B, ktoré umožňujú spaľovanie kôry, štiepkov, odrezkov, drevného odpadu a slamy s vlhkosťou 50% a aj vyššou. Dopravné cesty paliva pri takýchto kotloch umožňujú bezporuchový chod aj pri znečistení kamením, a iným nespáliteľným odpadom.
Priame spaľovanie biomasy vo forme brikiet a peletiek
Tento spôsob výroby tepla vyžaduje predspracovanie biomasy do formy brikiet a peletiek. Tie sa vyrábajú sušením a lisovaním pilín a hoblín. Takéto palivo má relatívne vysokú výhrevnosť, nízku vlhkosť a v procese spaľovania produkuje minimálne množstvo popola. Vďaka rovnakému tvaru a veľkosti paliva umožňujú súčasné technológie dosiahnuť vysoký komfort obsluhy, porovnateľný so spaľovaním zemného plynu.
Základnou nevýhodou je vysoká cena takéhoto paliva. Jeho spracovanie je energeticky náročné, čo sa následne prejavuje v jeho cene a premieta sa do ceny vyrobeného tepla. Takýto spôsob spaľovania je najvhodnejší pre menšie a stredné výkony (napr. rodinné domy, penzióny), kde je požadovaný maximálny komfort spaľovania aj na úkor ceny tepla.
Pyrolýzne spaľovanie biomasy
Pri takomto spôsobe spaľovania sa zahrieva biomasa bez prístupu vzduchu a uvoľňuje na zmes horľavých plynov alebo kvapalín. Pri pyrolýze tak vzniká drevné uhlie, ktoré má vyššiu výhrevnosť než vstupné palivo čím sa dosahuje vyššie energetické využitie. Energetická hodnota procesu sa zvyšuje využitím uvoľnených plynov a kvapalín.
Spaľovanie drevného plynu
Drevný plyn sa tvorí pri nedokonalom horení s obmedzením prístupu vzduch. Je tvorený z metánu, oxidu uhoľnatého a vodíka s vysokou energetickou hodnotou. Tento „drevoplyn“ je možné ďalej spaľovať pre výrobu tepla. Teplo je možné vyrábať z drevoplynu aj súčasne s elektrinou v kombinovaným spôsobom prostredníctvom kogeneračných jednotiek. Tento spôsob je zatiaľ viac teoretický ako komerčne využiteľný.
Spaľovanie bioplynu
Bioplyn je zmesou metánu, oxidu uhličitého a stopových množstiev ďalších plynov, ktorý sa tvorí v procese anaeróbneho vyhnívania. Tento proces prebieha bez prístupu vzduchu prostredníctvom baktérií vo fermentačných reaktoroch. Prebieha na čističkách odpadových vôd (vyhnívaním kalu), v bioplynových staniciach v poľnohospodárskych podnikoch (vyhnívanie exkrementov zvierat a fytomasy) a na skládkach odpadov (vyhnívanie biologického odpadu). Bioplyn sa spaľuje v plynových kotloch ako zdroj tepla alebo slúži v kogeneračných jednotkáchna kombinovanú výrobu elektriny a tepla.