JAV AKC Vlčany
Spoločnosť JAV AKC vo Vlčanoch sa zaoberá spracovaním tukových tkanív živočíšneho pôvodu na potravinárske, krmovinárske a technologické účely. Ide o energeticky vysoko náročnú výrobnú technológiu. Vysoká spotreba elektrickej, ale predovšetkým tepelnej energie, bola podnetom pre prípravu projektu inštalácie kogeneračnej jednotky.
Pôvodná myšlienka počítala s parametrami klasicky dodávanej kogeneračnej jednotky, kde teplota výstupnej vody z KJ má hodnotu 90°C. Pre praktické využitie v rafinérii sa však ukazovalo, že toto riešenie by obmedzilo voľbu tepelného i elektrického výkonu, čo znižovalo aj výhodnosť investície. Jedinečnosť prijatého riešenia spočívala vo využití teploty spalín kogeneračnej jednotky ako samostatného okruhu na ohrev vody s vyššou teplotou. Vznikli tak dva samostatné okruhy s dvoma rôznymi teplotnými úrovňami výstupnej vody. V jednom okruhu s teplotou vody (výstup / vstup) 110/103°C sa využíva teplota spalín. V druhom (s teplotou vody 90/70°C) teplo z chladenia motora.
Výhodou zvoleného riešenia je možnosť regulácie jednotlivých okruhov tak, že v prípade potreby je z okruhu s vyššou teplotou vody možné pomôcť presunom časti výkonu do okruhu s nižšou teplotou a opačne, samozrejme vo veľmi úzko definovanom rozsahu.
Kogeneračná jednotka plní funkciu prvého zdroja tepla ku ktorému sa, v prípade potreby, pripájajú inštalované plynové kotly. Teplo z jednotky je využívané predovšetkým vo výrobnej technológii, v zimných mesiacoch aj na vykurovanie. Vyrobená elektrická energia je spotrebovávaná predovšetkým vo vlastnej výrobnej prevádzke, občasné prebytky sú predávané do distribučnej siete.
Výsledky za dva roky prevádzky potvrdzujú, že rozhodnutie investovať do projektu inštalácie kogeneračnej jednotky bolo správne. Už výsledky v roku 2009, teda v prvom roku prevádzky, naznačovali, že prínosy z prevádzky KGJ budú pre investora veľmi zaujímavé. Napriek tomu, že v januári pre plynovú krízu KGJ nebola prevádzkovaná, a ďalšie dva mesiace počas dolaďovania chodu nepracovala na plný výkon, od mája možno hovoriť o rovnomernej a stabilnej prevádzke, ktorá pokračovala aj v celom roku 2010. Všetko teplo, vyrobené v kogenerácii, bolo spotrebované v technológii. Ani v najhorúcejších letných dňoch automatika nemusela spustiť núdzový chladič.
Z celkovej spotreby elektrickej energie potrebnej na prevádzku rafinérie v roku 2009 bolo z distribučnej siete nakúpené len 23 %, v roku 2010 ešte menej – len 11,08 %. Všetku ostatnú elektrinu si vyrobili sami, navyše z celkového vyrobeného množstva elektriny v KGJ bolo v roku 2009 predané do distribučnej siete 15,9 % elektriny a o rok neskôr 14,08 %.
Kým v roku 2009 bola KGJ v prevádzke 7 554 hodín, v roku 2010 to bolo na KGJ tohto typu a výkonu neuveriteľných 8 459 hodín.
Výška úspor naznačuje rýchlu návratnosť investície. Potvrdzuje prepočty s predpokladom návratnosti investície do 3 rokov. Kogenerácia v JAV AKC vo Vlčanoch je dobrý príklad racionálneho využitia modernej technológie v prostredí, do ktorého takáto technológia patrí a dokáže priniesť zaujímavé profity.
V príprave tohto projektu využila spoločnosť JAV AKC službu energetického poradenstva, ktorú svojím zákazníkom poskytuje Slovenský plynárenský priemysel. Dodávateľom kogeneračnej jednotky bola spoločnosť Intech Slovakia, s.r.o.