Kogenerácia v ČOV Zvolen
Čistička odpadových vôd vo Zvolene je ďalšou zo slovenských ČOV, ktorá prešla komplexnou rekonštrukciou s podporou programu ISPA. Predošlá prevádzka ČOV Zvolen bola založená na mechanicko-biologických procesoch čistenia odpadových vôd privádzaných z kanalizačných zberačov A a F. Nasledoval proces usadzovania v primárnych usadzovacích nádržiach a biologické čistenie v prevzdušňovaných aktivačných nádržiach kalu, z ktorých sa kal dopravuje do dosadzovacích nádrží.
Modernizácia spočívala v rekonštrukcii mechanického predčistenia na zberači A, ďalej vo vybudovaní novej primárnej sedimentačnej nádrže a nových aeračných nádrží. Vybudovalo sa taktiež zariadenie na terciálne (biologické) čistenie, čerpacia stanica vratného kalu, obtokový kanalizačný zberač a zariadenie na meranie prietoku. Biologické čistenie vo vaniach pre aktivovaný kal bolo aplikované s modernou technológiou odstraňovania živín (nitrifikácia, denitrifikácia, odstránenie biologického fosforu). Anaeróbne vyhnívanie kalu sa uskutočňuje v už vybudovaných kalových nádržiach. Bioplyn bude skladovaný v novopostavenej plynovej nádrži. Stabilizovaný kal sa bude používať na poľnohospodárske účely.
Energetika ČOV
Inštalovali sa dva nové kotly typu VIADRUS G500 s menovitým výkonom jedného kotla 330 kW a kogeneračná jednotka TEDOM Cento T150 SP BIO. Kotly boli obsadené dvojstupňovými horákmi typu WISHAUPT, jeden horák je určený na spaľovanie bioplynu, druhý na spaľovanie bioplynu a propánu. Kogeneračná jednotka je poháňaná výhradne bioplynom.
Boli inštalované nové teplovodné kotle. Zdroj pracuje s teplotným spádom 90/70 °C. Kotle a kogeneračná jednotka sú napojené z existujúceho rozvodného potrubia bioplynu, pričom na každej odbočke je osadená uzatváracia klapka a cez redukciu pomocou pryžovej hadice bola napojená horáková zostava. Výfukové potrubie kogeneračnej jednotky, ako aj komíny kotlov, sú vyvedené nad strechu budovy. Pre doplňovanie vody do vykurovacieho systému je navrhnutý nový bezexpanzný doplňovací systém.
Vzhľadom na charakter prevádzky technológie ČOV bolo nemožné odstaviť zdroj tepla počas rekonštrukcie, čo zvýšilo náročnosť celej realizácie. V prvom štádiu bol preto odpojený najskôr jeden z pôvodných kotlov a do uvoľneného priestoru (po nevyhnutných stavebných úpravách) osadený nový kotol a kogeneračná jednotka. Po dobudovaní celého nového vykurovacieho systému a pripojenia kotla, bolo potrebné uskutočniť odstávku kotolne na minimálny možný čas, počas ktorého sa demontuje starý kotol, oživí nový a opätovne uvedie zdroj do prevádzky. Vzápätí sa spustí do prevádzky aj druhý z nových kotlov a oživí kogeneračná jednotka.